Prywatne ubezpieczenie zdrowotne krok po kroku

Jak to działa?

Takie pytanie często zadają sobie te osoby, które wiele czasu spędzają w kolejkach do lekarzy specjalistów i których nęcą oferty dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie są zalety posiadania takiej polisy? Oto garść porad dla tych, którzy odpowiedzialność za swe zdrowie postanowili wziąć we własne ręce.

Na czym polega dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Najprościej mówiąc: dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne to niemal to samo, co opieka lekarska w ramach NFZ, z tym że w zamian za dodatkową składkę osoba ubezpieczona zyskuje dostęp do prywatnych (a nie państwowych) gabinetów lekarskich. Za przeprowadzone w nich badania i zabiegi nie płaci państwo, ale wybrane wcześniej przez pacjenta towarzystwo ubezpieczeniowe. Taka prywatna polisa jest dla wielu osób uzupełnieniem ochrony, jaką zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia. To dodatkowe ubezpieczenie, które nie zwalnia z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie w ZUS (te zawsze pozostają obowiązkowe), ale stanowi dla nich bezpieczne i atrakcyjne uzupełnienie. Dzięki niemu można bez ponoszenia dodatkowych kosztów wybrać się na prywatną wizytę lekarską, unikając męczących kolejek i znacznie skracając czas samego oczekiwania na przyjęcie.

Jak dokonać najlepszego wyboru?

Możliwość zawarcia takiej polisy oferuje obecnie kilka znanych i cenionych towarzystw ubezpieczeniowych. Coraz szersza oferta ubezpieczycieli jest niczym innym, jak odpowiedzią na rosnące zainteresowanie polskich pacjentów takim właśnie zabezpieczeniem. Są to oferty dość zróżnicowane, zatem warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru poświecić nieco czasu na ich porównanie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego nie warto sugerować się tylko i wyłącznie wysokością składki, ale i takimi sprawami, jak zakres ubezpieczenia oraz dostępne usługi medyczne. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wybrana polisa obejmuje zabiegi ambulatoryjne, badania laboratoryjne oraz zabiegi szpitalne. W przypadku osób starszych warto też sprawdzić, czy ubezpieczenie gwarantuje takie usługi, jak wizyty domowe. Wiedząc, że wybrane towarzystwo posiada umowę z siecią klinik oraz ośrodków zdrowia, warto też sprawdzić opinię o tych placówkach oraz zakres świadczonych przez nie usług. Dzięki tym informacjom wybór najlepszego i najbardziej kompleksowego rozwiązania stanie się znacznie łatwiejszy.

Jak korzystać ze świadczeń?

W zamian za opłacanie miesięcznej składki osoba ubezpieczona może korzystać ze świadczeń lekarskich w prywatnych centrach medycznych. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą tu oferować jeden z dwóch wariantów. W niektórych przypadkach pacjent (zgodnie z treścią umowy) może sam wybrać specjalistę, pokryć koszty wizyty z własnej kieszeni, a następnie przedstawić rachunki ubezpieczycielowi i uzyskać zwrot kosztów. Znacznie popularniejsza jest jednak sytuacja, w której ubezpieczyciel nawiązuje umowę z prywatną poradnią lub kliniką. W takich współpracujących z towarzystwem ośrodkach pacjenci mogą korzystać z porad lekarskich bez opłat, a rozliczenie odbywa się już pomiędzy placówką a towarzystwem ubezpieczeniowym.